Tığ işi Yazma Yapılışı Oyalı Anlatımlı - Makale Sokağı
Makale Siparişi
0(539) 665-39-46
Yazar Başvurusu
carsimedya@gmail.com
Tanıtım Yazısı
0(222) 323-79-09
Skype İletişim
carsimedyayazilim

Tığ işi Yazma Oyaları Yapılışı 16 Ekim 2016

Tığ işi Yazma Oyaları Yapılışı

Yıllar yılı çeyizlerimizi süsleyen, kullanmaya dahi kıyamadığımız tığ işi yazma yapılışı bakımından zahmetli olsa da, asla eskimeyecek ve güzelliğini yitirmeyecek nadide el emeği göz nuru ürünlerden bir tanesidir. Hangi yazmaya eklenirse eklensin güzelleştiren ve beğenilen tığ işi yazma kenarları günümüzde halen çeşitli modellerde ve renklerde yapılmaya devam edilmektedir. Tığ işi yazma yapılışı zor gibi görünse de, esasında örgü örebilen herkesin yapabileceği oya modelleridir. Kimileri bu işten para kazanırken, kimileri yalnızca hobi olarak tığ işi oya yapmayı sürdürmektedir.

Tığ işi Yazma Yapılışı

Özellikle kapalı bayanlar için oldukça farklı ve alternatif modeller sunan tığ işinin yapımına başlamadan önce, kenarsız yazmanın kenarları teyellenmelidir. Bu işlem sırasında kullanılacak nakış ipi, yazmanın renkleri arasında kaybolacak kadar uyumlu olursa ortaya çok daha muntazam bir görüntü çıkacaktır. Tığ işi yazma yapılışı genel olarak videolu anlatımlara sahip olsa da, sözlü ifade ile çok daha net anlaşılabilmektedir. Bu nedenle sizler için bir modelin ayrıntılarına yer vermiş bulunuyoruz:

İlk olarak zincir çekilerek bir halka meydana getirilir ve halkanın içerisine on adet sık iğne yapılır. Farklı bir renk ile altı adet zincir çekilerek tığa dört defa dolanır. Sık iğnenin içine batılan bu dolanmış olan kısımlar beş adımda çıkartılır. İlk batılan yere on defa batılarak aynı işlem uygulanır. Bu, bir yaprağın oluşma sürecidir. Aynı işlem halka boyunca toplamda 5 adet yaprak ortaya çıkana de sürdürülür. En son yapraktan sonra boşta kalan zincir üzerinden on defa tığa dolanır ve altı adet zincir çekilir. Diğer zincirin dibine batılarak motif tamamlanmış olur.

Yazmanın kenarını daha önce kıvırmadıysanız, motife ve yazmaya uygun bir renk tonuyla hafifçe teyelleyerek kirpik yapılmalıdır. Yazma kenarına bir adet örümcek yapılır, ardından tığa üç defa dolanır, dört defada çıkılarak aynı şekilde 8 defa işlem tekrarlanır. Bundan 4 tane oluştuğunda birleştirilmelidir. Farklı renklerden oluşturacağınız motifler, yazmanıza hareket katacaktır. Daha sade bir model olsun isterseniz, aynı renk tonlarından açıklı koyulu olacak şekilde de motifler yapabilirsiniz. Ya da ek bir ip rengini kullanarak son derece duru ve sade bir yazma da ortaya koyabilirsiniz.

Tığ işi yazma yapılışı yalnızca yazmalarda değil, pek çok yerde kullanılabilmektedir. Havlu kenarlarına da çok yakışacak bu tığ işleri aynı zamanda çeyizlik ürünlerin kenarları için de kullanılabilecek bir alternatiftir. Hediyelik olarak da kullanılabilen bu yazmaları, yeni ev görmeye ya da gelin ziyaretlerinde kullanabilirsiniz.

Tığ işi Yazma Yapılışı

Tığ Oyaları İle İlgili Birkaç Bilgi

Daha çok tığ işi yazma yapılışı konusunda bahsi geçen tığ oyaları için piyasaya sürülen ipler genel olarak pamuk ipliği ile işlenmektedir. Son yıllarda sentetik ipler de piyasaya girmişse de, halen pamuk ipliği kullanımı sürmektedir. Yapılışı zincir ve sık iğne ile temellendirilen bu oyaların yapılışları farklı farklıdır ve her biri özen isteyen modellerdir. Genel olarak zincir ve sık iğne arasında motif oluşturma esasına dayanan bu yazma modellerinde tığa ip dolama, aynı yere batma ve birkaç aşamada geri çekme durumu sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem ile yalnızca yazma kenarları değil, dantelleri havlu kenarları da yapılabilmektedir. Tığ ile yapılabilen diğer ürünler arasında ise patik, çorap, bebek battaniyesi gibi alternatifler yer almaktadır. İsteğe ve zevke bağlı olarak bu ürünlerin yapılışı değişiklik göstermektedir. Siz de tığ işi modellerini öğrenerek sevdikleriniz için yazmalar ve havlu kenarları yapabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ